VideoFotoRetroshow Retro FOTO Show
Luky_Balistas

Luky a šípy – historie

Luk je mechanická střelná zbraň složená z pružného lučiště a nepružné tětivy. Lučiště bylo původně dřevěné, stejně jako šípy, na které se používal také bambus. Luk pochází pravděpodobně z Afriky, kdy se na tomto kontinentu používal už v období před 40 000 – 50 000 lety. Sloužil zejména jako nástroj pro lov.

V antice se luky používaly k ušlechtilejším účelům – lukostřelba byla jednou z hlavních disciplín starověkých Olympijských her. Ve středověké Evropě byl luky důležitou válečnou zbraní. Dnes je používáme hlavně na zábavu a sport. Podle toho se vyrábí luky pro děti i dospělé, klasické luky i pokročilejší kladkové luky.

Luky_Balistas

Šípy pro luky byly v minulosti nejdůležitějším typem projektilu, a to až do té doby, než byly vynalezeny střelné zbraně. První šípy byly velmi dlouhé – asi jeden metr. Špička byla pouze seříznuta. Šípy nemusely zvíře usmrtit, stačilo jej poranit. Dřevěné šípy s kamennými hroty se objevují od starší doby kamenné. Dnes se šípy k lukům nejčastěji dělají z laminátu, duralu, sklolaminátu a karbonu.

TOPlist