VideoFotoRetroshow Retro FOTO Show
Unknown-3

Granko a co o něm možná nevíte!

Granko je český granulovaný kakaový nápoj vyráběný od roku 1979 národním podnikem Pražské čokoládovny, závod Sója Kolín. Nápad vyrábět vlastní nápoj po vzoru kakaa Benco od zahraniční firmy Bensdorp se datuje do roku 1976. Granko brzy po zahájení výroby získalo ocenění Zlatá Salima, Zlatý Merkur, Zlatý pohár Ex Plzeň a cenu v soutěži Obal roku. Na trh se dodávalo v plastové dóze s obsahem 400 gramů a také v krabici o váze 250 gramů. V roce 1981 se začala vyrábět varianta s banánovou příchutí, 1985 s jahodovou a 1988 s broskvovou a borůvkovou. V roce 1997 se začalo vyrábět pod značkou Orion, která patří švýcarské firmě Nestlé. Bylo jedním z posledních spotřebitelských výrobků, které se ještě před zrušením závodu v roce 2004 vyráběly v modřanské čokoládovně, která se jinak specializovala už jen na zpracování surových kakaových bobů.Granko je určeno pouze pro český a slovenský trh a vyrábí se v Maďarsku.

Grafické zpracování prvního obalu vytvořil Karel Fojtů z propagačního oddělení čokoládoven. Pro obal použil fotografii své dcery Veroniky narozené v roce 1975. V současné době je na obalu zobrazen bílý hrnek s červenými puntíky na modrém podkladu. Původní obal se občas objevuje při prodejních retroakcích supermarketu Lidl.

Název nápoje

Pojmenování nápoje vzešlo z veřejné soutěže vyhlášené v polovině února 1978, výherce měl dostat 1500 Kčs. Z 394 různých návrhů do druhého kola postoupilo sedm názvů: Gran, Granko, Azték, Ko-kao, Minko, Grankao, Caona a Senko. Vítězný název, který byl zkratkou sousloví granulované kakao, zaslalo sedm soutěžících. Ti jako cenu rozdělili 3000 Kčs a na každého tak vyšlo 428 Kčs.

TOPlist