VideoFotoRetroshow Retro FOTO Show
unknown-4

Náš milovaný film:-)

 

Spousta návštěvníků, kteří znají Krakovec jen z filmu, se při jeho první návštěvě diví, proč mu nenechali střechu. Tu ale bohužel trpaslíci postavili jen na model hradu, který byl po určitou dobu vystaven ve věži, ale později se ztratil.

„Maličkého“ hrál Jiří Brož, chlapec z dětského domova, kterého později adoptoval herec Vladimír Krška.

V průběhu natáčení byl Jiří Procházka týden nemocný, takže za něj zaskočil jeho spolužák, se kterým seděl ve třídě v jedné lavici a který mu byl postavou a tmavými vlasy trochu podobný. Natáčel za něj scény, kdy nemluvil a nebyl na nich vidět detail jeho obličeje. Například ve scéně, kdy ve filmu běží Dlouhý Janek (Jiří Procházka) z hladomorny po schodech nahoru, to Jiří Procházka to nebyl.

Píseń „Zdraví z Posázaví “ zpívají Bambini di Praga, významný český pěvecký sbor, působící mezi lety 1973-2011.

Hradní střela, která byla ve filmu upravena, je česká Jawa – ČZ 250 typ 353 Kývačka, vyráběná v letech 1954-1955.

Hájovna Baba, kde je „hajný lesa pán“, se nachází nedaleko od Prahy na jihozápad v Malém Chlumci. Ohnutý dub, na který leze Leontýnka s Jankem v závěru filmu, rostl v Průhonicích. Bohužel se již vyvrátil a dnes ho tam již nenajdeme. V Průhonicích se dále natáčely i úvodní scény u krmelce. Všechny záběry, na nichž jsou vidět interiéry Brtníku, se natáčely v barrandovských ateliérech, a to včetně známé scény s podepisováním v hladomorně. Dále se natáčelo i v Jinonicích, kde vznikla scéna u brány s výhledem na hrad.

Lubomír Lipský (Antonín Jouza) v jednom rozhovoru uvedl, že mu přišlo několik dopisů se žádostí, kam nejlépe vysadit žampiony a jak je potom upravit.

Malinkou filmovou roli zde ztvárnila tehdy devítiletá Tereza Brodská, která má ve filmu kratinký dialog před samoobsluhou se svým skutečným otcem Vlastimilem Brodským.

Samoobsluhu, kde děti čekají frontu na Pribináčky najdeme na náměstí F.X. Svobody a na rohu ulice Nádražní v Mníšku pod Brdy. Dnes se zde nakupuje v prodejně Albert a schody, po kterých stoupal Vlastimil Brodský zde již nenajdeme. Další scény byly natáčeny na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně.

První film, kde se prosadil Jaroslav Uhlíř jako autor filmové hudby. Na doporučení Zdeňka Svěráka pochopitelně.

TOPlist