VideoFotoRetroshow Retro FOTO Show
detail-1

Lada, ta šila…

Nejvyhlášenější tuzemský šicí stroj, česká tradice a stroje, které sloužily desítky let, v podstatě až do současnosti.

Nápad založit továrnu na šicí stroje vznikl brzy po rozpadu rakousko-uherské monarchie. 1.září 1919 založena Akciová továrna na šicí stroje v Soběslavi. Nebylo snadné pro dosud neznámou značku Lada čelit Evropské i zámořské konkurenci. Trh ovládaly světové firmy a Lada musela vyvíjet mnoho úsilí, aby v konkurenčním boji obstála…

Prvními výrobky byly rovnostehové bubínkové stroje CB typu 7, později v roce 1936 novější typ CB 77 s kloubovým mechanismem. Na tehdejší dobu to byl stroj velmi moderní a výkonný. Úspěšný rozvoj továrny narušila II. světová válka, kdy musela být výroba omezena a v roce 1943 zastavena. Po osvobození navázal závod Lada na své předválečné tradice, výrobou osvědčeného typu 77. K největšímu rozmachu výroby , ale došlo po roce 1948. V té době výrazně stoupl počet zaměstnanců. Pohyboval se kolem 1400 – 1600 osob. Požadavky odbytu vedly Ladu k vývoji stále nových typů šicích strojů. V roce 1954 byl zaveden do výroby první československý šicí stroj s klikatým stehem typ 233.

V 60. letech dosahovala produkce šicích strojů 100 000 kusů ročně. Začleněním do hospodářské jednotky ELITEX v roce 1965 ztrácí Lada samostatnost a na základě usnesení vlády v roce 1972 byla výroba šicích strojů zastavena. Teprve pád komunistického režimu umožnil opět navázat na tradici výroby šicích strojů značky Lada.

TOPlist