VideoFotoRetroshow Retro FOTO Show
Unknown-20

Víte jaké bylo křestní jméno doktora Štrosmajera? My, ano!

1. Podle slov tvůrců byl seriál úspěšně promítán ve všech tehdy spřátelených zemích kromě Sovětského svazu. Odůvodněno to prý bylo tím, že by v Rusku nikdo neuvěřil, že existuje taková nemocnice.

2. Seriál se začal natáčet v roce 1976 částečně v interiérech Mostecké nemocnice. Když však herec Karel Höger v roli primáře Sovy po půl roce natáčení zemřel a na jeho místo byl vybrán slovenský herec Ladislav Chudík, scény se již nepřetáčely v Mostecké nemocnici, ale ve studiích na Barrandově, protože natáčení v nemocnici velmi zatěžovalo její chod. V seriálu nakonec zůstaly jako připomínky prvního natáčení pouze automobily s mosteckou SPZ.

3. Budova seriálové nemocnice v Boru je ve skutečnosti budova České zemědělské univerzity v Praze. Údajný hrad Pokštejn, kam jel Dr. Sova (Ladislav Chudík) a Dr. Fastová (Dana Medřická), byl ve skutečnosti hrad Kokořín. Dům primáře Sovy (Ladislav Chudík) se ve skutečnosti nachází ve stejné ulici jako dům, kde bydlí doktor Blažej (Josef Abrhám) s rodinou. Zdravotní středisko v Týništi se natáčelo na faře v pražských Stodůlkách.

4. V sedmém dílu se Přemek Rezek v televizi dívá na hokej a vytahuje se před dr. Čeňkovou, že jde o juniory, kteří by mu na střídačce dávali pod zadek polštářek… Ve skutečnosti se Rezek dívá na zápas Československo – Kanada na MS ve Vídni 1977, který jsme opravdu hráli hrozně a prohráli 2:8, ale nakonec se stali mistry světa. Ti údajní „junioři“ jsou taková esa, jako např. Martinec, Hlinka, Holík, Nový, bratři Šťastní či kanadský kapitán Phil Esposito, Wilf Paiement nebo Marcel Pronovost.

5. Jaroslav Dietl napsal roli Alžběty (Eliška Balzerová) podle své ženy Magdalény

6.Po smrti Karla Högra se tvůrci museli rozhodnout pro někoho jiného. Nejdřív jim jednoho kandidáta navrhlo tehdejší vedení, ale tvůrci byli hned proti. Pak měli dalšího kanditáta sami tvůrci, ale ten jim to pro změnu odmítl rovnou (prý k úctě k panu Högrovi). Pak jim poradil pan Mathé, aby nehledali jen u nás, ale i na Slovensku a nadhodil jim pana Chudíka a primář Sova byl na světě.

7.Křestní jméno MUDr. Štrosmajera poprvé zazní až ve 13. díle na svatbě sestry Huňkové, kdy ženich Václav Pěnkava požádá „Doktora Josefa Štrosmajera o pronesení přípitku“.

TOPlist