VideoFotoRetroshow Retro FOTO Show
uni

10 zajímavostí o filmu Vesničko má středisková!

1. Kvůli nedokonalé češtině a především větě „Přežvykovat pohřební věnce“ připsal Zdeněk Svěrák do scénáře poznámku, že Pávek (Marián Labuda) pochází ze Zvolena a do Čech se přiženil.

2. Malou roli starého nemocného člověka si ve filmu zahrál František Vláčil. Jeho postava se taktéž jmenuje František. Ve scéně, kde vystupuje, se divák může dovědět, že tato postava pije a kouří. Stejně tak režisér František Vláčil většinu života kouřil a trpěl alkoholismem.

3. Verše, které doktor Skružný (Rudolf Hrušínský) pronáší během jízdy „od krajnice ke krajnici“, jsou úryvky z Máchova „Máje“. Představitel doktora Rudolf Hrušínský patřil mezi známé recitátory této básně, byla dokonce v jeho podání vydána na desce u Supraphonu.

4. Zemědělské družstvo, kam pochodovali Otík (János Bán) s panem Pávkem (Marián Labuda), přežilo bouřlivý čas po roce 1989 a stále funguje. Jen s tím rozdílem, že už nemá kovovou bránu

5. Scenárista Zdeněk Svěrák velmi dlouho vybíral filmové jméno pro roli doktora (Rudolf Hrušínský). Ironií okolností se stalo, že jméno doktora Skružného v celém filmu nezazní.

6. Vznícení krabičky zápalek v kapse živočicháře (Oldřich Vlach) měli původně obstarat pyrotechnici. Ti však byli odvoláni na natáčení jiného filmu. Výsledkem improvizace byly zničené kalhoty a především popálenina od rozžhavené azbestové dečky, kterou měl herec položenou na stehně.

7. Snímek získal na věhlase i v zahraničí. Když byl Zdeněk Svěrák na návštěvě v Japonsku, jeho hostitel mu přinesl pivo, otevřel ho a podával mu ho se slovy: “Promiňte, ale obávám se, že není ze sedmého schodu.“

8. Maďarský herec János Bán si musel na své vlastní náklady v Maďarsku na požádání režiséra Jiřího Menzela nechat sám vyrobit umělé zuby, které nosil ve filmu kvůli své roli zaostalého Otíka. Režisér Jiří Menzel totiž neměl v té době k dispozici žádné, které by mu mohl kvůli jeho roli do filmu půjčit.

9. Při psaní scénáře se nechal Zdeněk Svěrák inspirovat událostí, kdy mu na chatu přivezli písek řidič z místního JZD a jeho závozník, který si po složení nákladu sedl na kládu a začal se klacíkem šťourat v písku. Svěrák je pozval na oběd a zeptal se řidiče, proč nejde závozník také. Ten mu však odpověděl: “Jen ho nechte on je spokojený takhle. S ním je to hrozný, my jedeme sto kilometrů a on neřekne ani slovo.”

10. Rudolfa Hrušínského (Drápalíka) při tvorbě sádrového odlitku odlévali do sádry celého, trvalo to několik hodin a několikrát se to nepovedlo. Po skončení natáčení mu sochu na památku režisér Menzel nechal přívézt. Hrušínský jí pak odvezl do své galerie v Plané nad Lužnici, kde se při potopách v roce 2002 bohužel zničila.

TOPlist