VideoFotoRetroshow Retro FOTO Show
uhelky

Uhelné prázdniny!

Když řeknete uhelky, nebudou naše děti, natož vnoučata vědět, o čem je řeč. A až jim to povyprávíte, polezou jim závistí oči z důlků, tedy alespoň těm, co chodí do školy.

Poslední uhelné prázdniny vypukly v roce 1979, kdy během silvestrovské noci se teplota +15 °C propadla na -15 °C. Během několika hodin propad o třicet stupňů. To znamenalo neskutečnou kalamitu, neboť vše zamrzlo – uhlí, koks, vlaky, které tyto surovinu převážely, auta, v mnoha místech se zhroutil systém centrálního vytápění, docházelo i k četným výpadkům v dodávkách elektřiny.

A tak na školách museli vyhlásit uhelné prázdniny. Trvaly tři týdny, vzpomínáme si, že jsme si jen jednou v týdnu zaskočili do školy pro úkoly a jinak hurá ven, na kluziště. Už nikdy jsme si tak nezabruslili, jako tehdy, kluziště byl v podstatě náš domov, i přes ty třeskuté mrazy.

Ale nezavřely se jen školy, i mnohá divadla přestala hrát, zavřena zůstala většina výstavních síní, bylo omezeno vysílání Československé televize. Stát byl nucen přijmout řadu úsporných opatření, mezi něž patřilo mimo jiné omezení veřejného osvětlení nebo přesunutí začátku pracovní doby až na osmou hodinu ranní. Energetická krize na začátku roku se stala také podnětem pro zavedení letního času od 1. dubna.

Do škol jsme šli ke konci ledna a ministerstvo školství na ten půlrok zrušilo jarní prázdniny, školní výlety i pochodová cvičení, aby se výuka dohnala…

Co jste dělali o uhelkách? 😀

 

TOPlist