VideoFotoRetroshow Retro FOTO Show

Tragická smrt krásné české herečky!

jana novakova 2

Tajemná smrt české herečky
Hrála po boku takových hvězd českého filmu jako byli Oldřich Nový, Jiří Hrzán nebo Květa Fialová. Byla krásná, měla před sebou kariéru herečky, stejně tak mohla být úspěšnou modelkou nebo vynikající baletkou. Zamilovala se ovšem do špatného muže, opustila svoji rodinu, svoji rodnou zemi, aby se ve svých dvaceti letech stala obětí vraždy! Jmenovala se Jana Nováková a dnes si na ni bohužel skoro nikdo nevzpomene, přestože hrála v takových legendárních filmech jakými jsou Nebeští jezdci nebo Dáma na kolejích.
Jana Nováková se narodila v roce 1948 a chtěla se stát lékařkou, díky svému pohybovému nadání a půvabu se ovšem díky doporučení svých přátel nechala zapsat do kurzu pro manekýnky a ve svých necelých osmnácti letech se stala vyhledávanou modelkou a příležitostnou herečkou v dokumentárních filmech o módě. Pro svoji krásu se brzy ocitla v hledáčku českých filmařů.
Jednu ze svých prvních rolí získala ve snímku režiséra Jana Němce O slavnosti a hostech. Pro svůj půvab a skromné vystupování byla velice oblíbená a během dvou let dostala role například ve filmech Fantom Morrisvillu, Dáma na kolejích nebo Nebeští jezdci. V nich se setkala nejenom s režijní elitou naší kinematografie – Bořivojem Zemanem, Ladislavem Rychmanem nebo Zdeňkem Podskalským, ale i s takovými hereckými hvězdami jakými byli Oldřich Nový, Jiřina Bohdalová nebo Radoslav Brzobohatý.
Jana ovšem chtěla víc a to především uspět v zahraničí. Jen pár měsíců před invazí v roce 1968 se nejenom zamilovala, ale i provdala za německého obchodníka Eugena Grubera za kterým se odstěhovala do Mnichova. Tento muž se stal jejím osudem. Starší, žárlivý a s pochybnou minulostí, takový byl Eugen, který byl dokonce podezříván se spolupráce s tajnou bezpečností a několikrát prověřován v souvislosti s nelegálním obchodem se zbraněmi. Krásná a bezprostřední Jana vedle něho sice žila v luxusu, měla i dostatek nabídek na filmové role, některé dokonce i realizovala, ale štěstí jí manželství nepřineslo. Eugen se utápěl nejenom v alkoholu, ale především v žárlivosti. Tragédie přišla v prosinci roku 1968. Její manžel Eugen neunesl tíhu podezření vůči své mladé ženě a během mrazivého prosincového dne krásnou Janu Novákovou zastřelil a poté spáchal sebevraždu.
O smrti krásné, talentované a především mladé herečky se ovšem veřejnosti dozvěděla pouze okrajově, konec roku 1968 byl plný jiných, důležitějších zpráv.

TOPlist